Fen ve Okuma yazmaya hazırlık

GÜNLÜK PLAN
ETKİNLİK ADI: Dokun, Hisset ve Söyle
ETKİNLİK TÜRÜ: Fen ve Okuma Yazmaya Hazırlık
YAŞ GRUBU: 4-5 Yaş
GÜNE BAŞLAMA ZAMANI
  Sınıfa gelen çocuklar güler yüzlü bir şekilde karşılanır. Çocuklara kendilerini nasıl hissettikleri sorularak sohbet edilir. Bütün çocuklar gelene kadar serbest oynamalarına izin verilir.
OYUN ZAMANI
Öğrenme merkezlerinde serbest oyuna fırsat verilir.
KAHVALTI VE TEMİZLİK ZAMANI
Çocuklardan sıra olmalarını isteyerek lavaboya götürülür ve ellerini yıkamaları söylenir. Ellerini yıkayan öğrenciler sırayla yemekhaneye giderler ve oturarak diğer arkadaşlarının gelmelerini beklerler. Bütün öğrenciler masaya oturduklarında dua edilir ve kahvaltıya başlanılır.
ETKİNLİK ZAMANI
Fen ve Doğa Etkinliği: Dokun, hisset ve söyle
Okuma ve Yazmaya Hazırlık: Hissedip söylediğin şekilleri çiz
GÜNÜ DEĞERLENDİRME ZAMANI
Dokunduğunuzda hissedip söylediğiniz şekiller doğru çıktı mı?
Bugün yapılan etkinlikler hoşunuza gitti mi?
EVE GİDİŞ ZAMANI
Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra öğretmen, çocuklarla vedalaşır.
GENEL DEĞERLENDİRME
ÇOCUK AÇISINDAN: Tüm sınıf etkinliğe meraklı ve heyecanlı bir şekilde katılım gösterdi. Farklı materyaller sayesinde çocukların ilgisi etkinliğe yoğunlaştı. Çocuklar sıkılmadılar ve yorulmadılar.
ÖĞRETMEN AÇISINDAN: Etkinliği yaparken bir tane öğrenci dışında zorluk yaşamadım. Etkinlik çocukların ilgisini çekebilecek şekilde uygulandı.
PROGRAM AÇISINDAN: Yapılan etkinlik ve etkinlikte kullanılan materyaller çocuklar için uygundu. Etkinlikte sırayla tüm çocuklar yarıştı. 
ETKİNLİK PLANI
ETKİNLİK ADI: Dokun, Hisset ve Söyle
ETKİNLİK TÜRÜ: Fen ve Okuma Yazmaya Hazırlık
KAZANIM VE GÖSTERGELER
BİLİŞSEL GELİŞİM
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri:
Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.
Kazanım 2:Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.
Göstergeleri:
Nesne/durum/olayın ipuçlarını söyler.
İpuçlarını birleştirerek tahminini söyler.
Gerçek durumu inceler.
Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.
Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar.
Göstergeleri:
Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.
Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.
Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler.
Göstergeleri:
Nesne/varlığın adını söyler.
Nesne/varlığın şeklini söyler.
Kazanım 7: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre gruplar.
Göstergeleri:
Nesne/varlıkları şekline göre gruplar.
Nesne/varlıkları büyüklüğüne göre gruplar.
Kazanım 12: Geometrik şekilleri tanır.
Göstergeleri:
Gösterilen geometrik şeklin ismini söyler.
Geometrik şekillerin özelliklerini söyler.
Geometrik şekillere benzeyen nesneleri gösterir.
MATERYALLER: Çocukların gözlerini bağlamak için 2 adet göz bandı, çokgen cisimler(üçgen, daire, kare vb.) elma, havuç, tarak gibi cisimler.
ÖĞRENME SÜRECİ: Öğretmen iki tane çocuğun gözlerini bağlar ve özlerine sırayla farklı cisimler koyar. Çocuklar elleriyle dokunarak o cismin ne olduğunu söyler. Örneğin; çocuk üçgen cisme dokunarak ‘üç tane köşesi var bunun adı üçgen’ der. Hangi çocuk en çok ve en çabuk bilirse o çocuk oyunu kazanır. Öğretmen öğrencilere oyunu anlatır ve oyuna başlarlar, sırayla tüm çocuklar oyunu oynarlar. Oyun sonunda öğretmen öğrencilerin önüne koyduğu cisimlerin olduğu bir etkinlik kağıdı dağıtır çocuklara ve çocuklar noktaları birleştirerek hissedip söyledikleri cisimleri çizerler.

Yorumlar